wtorek, 11 września 2018

Deutsche Bank Polska wchłonięty przez Santandera. Co dalej z klientami?

Na naszym rynku bankowym od jakiegoś już czasu trwa fala przejęć i konsolidacji. Zagrożone i upadłe SKOKi są przejmowane przez banki, a z kolei inne mniejsze banki przez większych kolegów z branży. Wszystko to w niedalekiej przyszłości może doprowadzić, że na rynku pozostanie tylko kilka dużych banków, a o konkurencji między nimi w oferowanych produktach będzie można już pewnie tylko pomarzyć :(

Jakiś czas temu BZ WBK ogłosił, że przejmie działalność polskiego oddziału Deutsche Banku. Już wtedy ja - jako klient DB zastanawiałem się jakie to będzie miało dla mnie konsekwencje? Związałem się z Deutsche Bankiem roczną lokatą promocyjną na 3% wymagającą założenia u nich konta ROR zwanego dbNET PREMIUM. Początkowo konto to było całkowicie darmowe przy udzieleniu zgód marketingowych oraz spełnieniu jednego z warunków:
1) Regularne wpływy na Konto dbNET PREMIUM będą wynosiły min. 5 000 zł lub
2) będzie posiadać w Banku aktywa na produktach depozytowych i inwestycyjnych w wysokości min. 50 000 zł

Dla większości z nas konto było zakładane dla 3%-owej lokaty, więc 2-gi warunek zwolnienia z opłaty był wystarczający. Jednak w trakcie trwania lokaty bank ogłosił (podejrzewam, że w obawie na zamykanie niepotrzebnych kont po zakończeniu tejże lokaty) iż opłata za prowadzenie konta NIE BĘDZIE pobierana aż do końca tego roku czyli do 31 grudnia 2018 r. Ta informacja dalej widnieje na stronie BD w rachunkach wycofanych z oferty Banku od dnia 1.07.2018 r.

Jak zatem ma się to do informacji, które zostały nam dostarczone do skrzynek pocztowych? W rozprowadzanych aktualnie listach, o których zresztą sami poinformowaliście w komentarzach - dostajemy informację o "Zmianach w regulaminach i innych regulacjach usług bankowych Deutsche Bank Polska S.A. dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej" 


Informacje o tym są w listach przesyłanych obecnie do klientów DB
 Wszystko to w związku z planowanym na dzień 9 listopada 2018r. przeniesieniem wydzielonej części Deutsche Bank Polska na Santander Bank Polska S.A.
A gdzie podział się w tym wszystkim BZ WBK, który to wcześniej ogłaszał przejęcie DB? Ano sam został przejęty przez giganta światowego - Santandera. Rebranding odbył się 7 września i wtedy to właśnie marka BZ WBK zniknęła rynku. Zatem w krótkim czasie ilość banków komercyjnych skurczy się o dwa, oferujące dotąd różne promocje - BZ WBK oraz niebawem DB. Nie jest to niestety dobra informacja dla nas klientów :(
Jak podaje Bankier.pl - "Rebranding Santandera ma przyciągnąć młodych" i prezentuje konferencję prasową w związku z nim.

Jak informuje nas przysłana broszurka: "...z dniem 10.11.2018r. automatycznie i z mocy prawa - wszyscy staną się - klientami Santander Bank Polska."
Jak zapewnia nas bank wprowadzane zmiany mają nam przynieść wyłącznie same korzyści, a żadna z nich jak zapewnia bank nie zwiększy kosztów związanych z posiadanymi już produktami bankowymi. Jak będzie w praktyce sami zobaczymy ;)

Jak podaje strona DB: 
"Twoje produkty, po włączeniu wydzielonej części Deutsche Bank Polska do Santander Bank Polska, zostaną automatycznie przeniesione do Santander Bank Polska. Wyjątek stanowią kredyty i pożyczki zabezpieczone hipotecznie udzielone w walutach innych niż złoty (w tym również te udzielone pierwotnie w obcej walucie i przewalutowane na złoty), oraz kredyty i pożyczki w złotych posiadające wspólne zabezpieczenie z pożyczkami lub kredytami zabezpieczonymi hipotecznie udzielonymi w walucie innej niż złoty, które pozostaną w Deutsche Bank Polska"

Co ma się nie zmienić:
1) Numery rachunków bankowych, numery kart, terminy ich ważności oraz kody PIN
2) Opłaty i prowizje
3) Oprocentowanie kont, lokat, kart kredytowych i kredytów 
4) Sposób spłaty i obsługa kredytów hipotecznych w złotych przenoszonych do Santandera
5) Świadczenie usług w zakresie obsługi funduszy inwestycyjnych oraz
6) Numery infolinii

Co się zmieni:
1) W ofercie produktowej dostępne będą wyłącznie produkty bankowe Santandera
2) Aby skorzystać z nowych produktów, konieczne będzie zawarcie odrębnych umów z nowym już bankiem
3) Będzie można korzystać z bankowości mobilnej, internetowej oraz wszystkich oddziałów oraz infolinii Santander Bank Polska. 

Kiedy te zmiany mają wejść w życie?
Zaczną one obowiązywać od dnia 12.11.2018r. jeśli procedury formalne, związane z podziałem banku DB zarejestruje 9 listopada 2018r. właściwy sąd.
Ten termin może więc ulec przesunięciu o czym Deutsche Bank  poinformuje nas w komunikacie na swojej stronie.

Jak to zwykle bywa w takich sytuacjach, akceptacja w/w zmian nie wymaga od nas podjęcia żadnych kroków. Jeśli jednak nie zgadzamy się na zaproponowane zmiany - bank odsyła nas do zapoznania się z uprawnieniami klienta, które zamieścił na przesyłanej do nas wraz z broszurą - płytce CD, a więc wymaganym obecnie przez prawo - nośnikiem trwałym do obwieszczania takich zmian ;)
Jeśli ta data się nie zmieni - to do 12-ego listopada mamy czas na rezygnację z przyjęcia zaproponowanych zmian.

Jak to napisał wczoraj w komentarzach Anonimowy:
"Dostałem dziś płyte z DB i tam jest wszystko wyjawione, konta będą nazywać sie tak samo ale bez literek DB czyli np. zamiast DBnet konto NET, nic się nie zmienia, ale mozna złozyć sprzeciw i zlikwidować 12 listopada. Czytania plików pdf na tydzień." 

I trudno tu się nie zgodzić z ostatnim zdaniem - bo trzeba byłoby chyba poświęcić cały weekend, aby przestudiować te wszystkie pliki zawarte na płytce ;)

Także sprawa klientów, którzy mają konta w DB oraz w dawnym BZ WBK (przejętym aktualnie przez Santandera) nie jest do końca wyjaśniona - o czym poinformowała kolejna już osoba w swoim komentarzu:
"Szczegolnie ciekawie moze wygladac sytuacja osob, ktore maja konto w obu bankach - infolinia nie potrafi jeszcze odpowiedziec, czy po przeniesieniu beda oni mieli drugie konto do logowania w bankowosci elektr. Santandera"

Tak, więc jak przebiegnie cała procedura przenosin dowiemy się w praktyce dopiero niebawem. Również sprawa osób posiadających 2 konta mam nadzieję zostanie szybko wyjaśniona.

Strona Deutsche Banku informująca o planowanych zmianach

13 komentarzy:

 1. Zastanawiam się czy można będzie przekształcić konto dbNET Premium po przejęciu przez Santander w Konto Jakie Chcę, aby uniknąć 20 zł opłaty miesięcznej w przyszłym roku, lub czy zamknięcie samego konta nie "zepsuje" pozostałych produktów. W obecnym cenniku DB opłata za zmianę pakietu konta dbNET wynosi 40 zł, ale może po przejęciu przez Santander tej opłaty nie będzie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Zastanawiam się czy można będzie przekształcić konto dbNET Premium po przejęciu przez Santander w Konto Jakie Chcę" Ciężko powiedzieć. Na pewno zmienią się nazwy kont i lokat, ale gwarantowana jest niezmienność ich parametrów (lokat) i cennika opłat. Czyli opłata za przekształcenie tego rachunku może pozostać taka sama.

   Usuń
 2. Jednak Santander nie chciał przejąć portfela superowych "produktów" pseudowalutowych i te zostają dalej u Mutti. Znika warunek wpływu na konto, ale pewnie za to będzie problem z placówkami do składania reklamacji i zatwierdzania ubezpieczeń nieruchomości.

  OdpowiedzUsuń
 3. Posiadam kredyt walutowy w DB, marzą uzależniona od posiadania konta, karty kredytowej i określonych wpływów na konto. Tymczasem w informacjach o połączeniu banków jest taki tekst: "W przypadku produktów kredytowych pozostających w Deutsche Bank Polska, których marża jest uzależniona od posiadania innych produktów Deutsche Bank Polska, takich jak konto osobiste, karta kredytowa czy produkt z linii „db Inwestuj w Przyszłość”, Deutsche Bank zachowa obowiązującą na dzień przeniesienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa do Santander Bank Polska. marżę, niezależnie od tego, czy Klient będzie korzystać z ww. produktów w przyszłości. " Czyli będzie można bez konsekwencji zrezygnować ze wszystkiego? hmmm

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po pierwsze: zapewne posiadasz kredyt pseudowalutowy a nie walutowy (od początku można było spłacać w walucie czy może były jakieś dziwne spłaty kredytu "walutowego" w złotówkach z przeliczeniem?).
   Po drugie: raczej wszystko zrezygnuje z Ciebie: DB nie będzie miał w Polsce RORów i kart kredytowych, więc te warunki nie będą możliwe do utrzymania.

   Usuń
 4. a co z dbmakler?

  OdpowiedzUsuń
 5. Oprócz konta db Premium zaleca zamykać wrzystko. Konto Premium ma 1.3 a konto jakie chce to figa z makiem

  OdpowiedzUsuń
 6. A co dalej z "Lokata db Plan 500+Premia", pod koniec października rodzina powiększy mi się o kolejnego chłopaka i tak jak dla pierwszego tak też dla drugiego chciałem założyć tą lokatę ale wychodzi na to że już się nie wyrobię.

  OdpowiedzUsuń
 7. Konto Premium jest do końca 2019 na 1.3 póŹniej robi konto standardowe

  OdpowiedzUsuń
 8. "A gdzie podział się w tym wszystkim BZ WBK, który to wcześniej ogłaszał przejęcie DB? Ano sam został przejęty przez giganta światowego - Santandera. Rebranding odbył się 7 września i wtedy to właśnie marka BZ WBK zniknęła rynku. Zatem w krótkim czasie ilość banków komercyjnych skurczy się o dwa, oferujące dotąd różne promocje - BZ WBK oraz niebawem DB. Nie jest to niestety dobra informacja dla nas klientów :("

  Klasyczne wprowadzanie w błąd. Santander jest właścicielem WBK od 2011 roku. On go kupił, a nie przejął. Przejął to między czasie Kredyt bank.

  Nie wiem w jaki sposób znikną dwa banki, jak Santander jest nadal.
  Znika DB jedynie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kupił/przejął - wychodzi na jedno. Zaś bankowe marki z rynku znikną dwie - BZ WBK oraz Deutsche Bank i o to tutaj chodziło.

   Usuń
  2. Jak zniknie, przecież zostanie jedna mega-placówka przy ul. Lecha Kaczyńskiego (dawna Armii Ludowej) oraz "wirtualny oddział", które będą obsługiwać ich "najlepszej jakości" produkty: kredyty pseudowalutowe, których naprawdę nie wiedzieć czemu nie chciał im wyrwać Santander. Może dr Barbrich odpowie?

   https://biznes.interia.pl/finanse-osobiste/news/kredyty-we-frankach-znow-bardziej-oplacalne-od-kredytow-w,2565791,4141

   Usuń
 9. Witam, orientuje się może ktoś czy darmowe szybkie płatności internetowe nadal będą dostępne?

  OdpowiedzUsuń