środa, 23 marca 2016

Które 3 banki są zagrożone czyli program naprawczy Getin


TK Invest to pierwsza spółka od której zaczęły się poważne problemy z obligacjami. Jako pierwsza nie oddała kasy w terminie. Na drugim biegunie jest Getin, który swój wykup w moim przypadku ma najpóźniej bo w 2018, ale nie wiadomo czy tutaj też nie będzie z tym problemu.

O kłopotach banku wiemy od dawna. W ostatnim artykule Czarny rok dla rynku zobaczyliśmy zapewnienia o braku zagrożenia płynności Banku oraz dobrej kondycji. Zweryfikować to miało roczne sprawozdanie, które miało ujrzeć światło dzienne nie później niż 21 marca. I?

I ujrzało. W czwartym kwartale 2015 Getin wykazał 195,4 mln straty netto. To o ponad 30 milionów więcej niż oczekiwano. Czy to powód do obaw i szybkiej sprzedaży, czy też nawet ewakuacji jak pytają czytelnicy?

Wyniki Getin za 2015 Źródło: Sprawozdanie zarządu z działalności

Strata na pierwszy rzut oka jest znaczna, ale dotyczy przecież tylko IV kwartału 2015. Gdyby wziąć pod uwagę cały ubiegły rok, to Getin zamknął go na plusie. Nie było straty, lecz zysk netto w wysokości 44,2 mln

Strata w ostatnim kwartale wynikła głównie z dwóch czynników:
  • 116,9 mln składki na BFG za upadek SK banku
  • 134,1 mln opłaty na Fundusz Wsparcia Kredytobiorców
Gdyby nie te dwie opłaty, strata zamieniłaby się w zysk. 

Przy okazji publikacji raportów można już uznać które 3 banki są pechowe i widnieją na czarnej liście KNF. O dwóch wiadomo już było od dawna: były to Getin i BOŚ, które dostały obniżony rating od Fitch, co omawiałem w artykule Czy Getin może upaść. Który bank jest tym trzecim?

Patrząc na wyniki można wskazać na BPH, który wypadł jeszcze gorzej. Tutaj wszak w ostatnim kwartale 2015 odnotowano stratę na 1,09 mld. Gdyby brać pod uwagę cały rok, to nie bank nie wykazał zysku, lecz stratę na 1,07 mld.

O tym które banki są pechowe przez długi czas pozostawało tajemnicą. Dziś właściwie nie ma już wątpliwości i szkoda, że dotyczy to tych przyjaznych banków. Ale tak to już jest, że przyjazne banki to te, które są zagrożone, więc ratują się lepszą ofertą by przyciągnąć doń klientów.

BPH pójdzie raczej na sprzedaż. Jak zwykle zęby ostrzy sobie tutaj znów krwiożerczy Alior, a jakże. A gdzie melonik tam nie warto zaglądać, pamiętamy to zresztą z Meritum. Kogo interesuje ten temat może sobie zajrzeć do osobnego artykułu

A co z tytułowym Getinem? Tutaj złożono wniosek o plan naprawczy do KNF. Coś takiego zachodzi w przypadku, gdy nastąpi strata bilansowa groźba utraty płynności czy nawet niewypłacalności. 


W przypadku Getin zachodzi raczej pierwszy przypadek. O utracie płynności obligatariusze dowiedzą się najwcześniej w przypadku braku odsetek czy zwrotach. A od przyszłego roku rozpocznie się maraton zwrotów obligacji i ciekaw jestem jak sobie bank z tym poradzi, tym bardziej, że jak podano tutaj, nie planuje się już emisji akcji.

Zapowiedzi Getin sięgają kluczowego jak dla mnie 2018. Już w kwietniu ma zapaść decyzja o scaleniu akcji, co nie dziwi w momencie gdy bank stał się spółką groszową. Strategia na kolejne dwa lata jest ambitna, ale plany a realia to dwie różne sprawy. 

Warto więc będzie przyglądać się bliżej jak się będą mieć te dwie sprawy do siebie w najbliższym czasie. W końcu każde balansowanie na krawędzi kiedyś się kończy, a efekt będzie mieć znaczenie nie tylko dla posiadaczy obligacji Getin.

29 komentarzy:

  1. A prawda jest taka, że z planem naprawczym na karku nie zapłacą podatku bankowego.

    Dziękuje, dobranoc :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie wiem czy się nie przeliczą z tym trickiem - i tak mają nie najlepszą opinię na rynku (jeśli nie najgorszą w Polsce), więc takie informacje mogą doprowadzić do szturmu na depozyty (60mld). Chyba, że upadłość jest celem samym w sobie.

      Usuń
    2. Celem samym w sobie to raczej nie jest bo Czarnecki w ostatnim roku sporo poświęcił żeby GNB ratować.

      Usuń
  2. Dokładnie. I o to chodzi, a nie faktyczny plan naprawczy. To co jest niby złe, w praktyce wyjdzie na dobre, bo tylko te banki ze stratą maja szansę uniknąć podatku. BPH taki plan i wniosek już złożył.

    OdpowiedzUsuń
  3. Wrzucać im na 2,8% lokatę czy nie?
    Chyba jeszcze jest ta oferta - nie specjalnie chce mi się biegać po wypłatę z BFG.
    Zaraz kończą się lokaty Andrzejkowe w Idea i gdzieś trzeba uciekać.

    Pozdrawiam
    TomL

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja założyłem wczoraj. Wszak to tylko 3 miesiące.

      Usuń
    2. Generalnie jeżeli nie dojdzie do jakiejś in racjonalnej paniki deponujących, to jeszcze ten rok dla Getinu wygląda dość bezpiecznie.

      Usuń
    3. Ci, którzy włożyli kasę do Amber Gold też mówili: "to tylko na 3 miesiące, co złego może się stać?"

      Usuń
    4. Nie siej fermentu. Amber Gold różni się od Getinu w kwetii składek BFG.

      Usuń
  4. Browar Wojcieszów przestraszył się prokuratora i wykupił dziś moje obligacje.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. O dziwno nie ;). Więc jest może i szansa na Tk Invest.

      Usuń
    2. Twoje ";)" sugeruje kawał.
      Dopóki nie zobaczymy kasy na koncie, nie ma co robić sobie nadziei.

      Usuń
    3. Na razie wiadomo o jednej osobie, zobaczymy czy inni obligatariusze też otrzymają spłatę. Niestety TK Invest to inne kwoty. Ale jeżeli ktoś coś spłaca to jest jakieś światełko w tunelu.

      Usuń
    4. @Noname. No gdzieś Twojego bloga poświęconego obligacjom/sztuce prowadzenia biznesu przez TK Invest and company wcięło. Przerwa techniczna czy co>? A tak BTW akcje Velto Cars po 11 groszy (a już po 13 chodziły). A to ci pech, i weź tu spłać obligi człowieku. Anielka

      Usuń
    5. @Noname, Twój blog:
      http://obligacjetkinvest.blogspot.com/
      nie jest już publiczny?

      Usuń
  5. a ryzykować lokatę rentierską na 3 lata? jest szansa ze w przypadku upadku bfg nie udźwignie ciężaru getin/noble?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A dlaczego nie szukasz lepszego oprocentowania w SKOK lub Bankach Spółdzielczych na tak długi okres?

      Usuń
    2. A w jakim banku spółdzielczym jest lepsze i aby nie trzeba się fatygować do oddziału. Skoki odpadają.

      Usuń
    3. ja bym na pewno nie postawił na SKOK, co chwile upadają kolejne placówki i jakoś mi ciężko im zaufać

      Usuń
  6. Bez przesady z tą ewakuacją lokat z Getinu, to chwilowe zawirowanie, z pewnością za chwilę wszystko wróci do normy. Bez histerii.

    OdpowiedzUsuń
  7. Mam w Getin Up konto i wszystkie płatności mobilne, bardzo wygodne i bez większych opłat.

    OdpowiedzUsuń
  8. Panowie i Panie

    Jest mozliwosc ze Getin upadnie ale tylko w teorii...
    On jest po prostu too big to fall

    Konsekwencje jego upadku bylyby straszne dla calej polskiej gospodarki...
    BFG nia ma srodkow ba pokrycie getinowych depozytow
    Banki musialyby zrzucic sie na BFG
    Oczywiscie wiekszosc mialaby olbrzymie problemy aby to zrobic
    Nastepuje efekt kuli snieznej - mniejsze banki tez bankrutuja...
    Wieksze ograniczaja akcje kredytowa, liza rany...
    Nastepuje oslabienie gospodarki/ recesja...
    Rentownosc polskich obligow wzrasta, euro drozeje ->Polska ma problemy ze splata dlugu zagranicznego...

    Ten scenariusz sie zisci gdy Getin upadnie... Nawet analfabeci ekonomiczni z Pis to kumaja...
    Wiec upadlosci nie bedzie....

    .

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Enron też był too big, no i padł. A ja widzę tu inny scenariusz. Getin wskutek durnej ustawy frankowej prawie pada ( w zasadzie księgi wskazują że zarząd powinien składac wniosek o upadłości) ale w ostatniej chwili państowy PKO BP podaje mu 'pomocną dłoń' przejmując za przysłowiową złotówkę cały pakiet akcji w posiadaniu Czarneckiego. I w ten oto sposób państwo nagarnia pod siebie dążąc do zmonopolizowania rynku bankowo-ubezpieczeniowego przez oligopol: PZU-Alior-PKO BP- Getin (po 'upaństwowieniu). A następnie scenariusz cypryjski - skarb państwa w potrzebie to zamrażają wkłady ludności na jakiś czas/ wprowadzają ograniczenia wypłat. I co wy na to?

      Usuń
  9. Enron z innej branzy byl...

    BFG dziala tak ze gdy upada duzy to cala branza ma problemy..

    Zasady BFG sa ok dla malych bankow - w sensie srodkow z BFG starczy na pokrycie depozytow malych bankow..

    W przypadku Getinu mowimy o 50 mld zlotych w depozytach... Zaden BFG nie wytrzyma tego, plus zaden bank w Polsce nie jest w stanie zlozyc sie na BFG aby pokryc straty depozytariuszy....

    Dla mnie Getin jest dalej to big to fall...
    Gdyby wprowadzili scenariusz cypryjski to sorry ale wszyscy Klienci bankow, obligatariusze beda mieli problemy i byloby to przyznanie sie ze Polska to bankrut...

    Istnieje inny scenariusz - Getin wypuscil cala mase obligacji podporzadkowanych.... Wiec moglby podzielic grupe - dobre aktywa przenosimy do nowek firmy a obligacje podporzadkowane zostawiamy w starej..

    Tyle ze to sa nasze dywagacje.... Czas pokaze co sie stanie...

    Ustawa frankowa nie przejdzie - efekt snieznej kuli 2.....



    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Obyś się nie zdziwił co jeszcze może przejść bo w ciekawych czasach żyjemy.A jak masz jeszcze żyjących dziadków to ich zapytaj np. o wymianę pieniędzy w latach 50tych. A to, że Polska mocarstwem finansowym nie jest to już od dawna wiadomo.

      Usuń
  10. Od lat Getin to mój bank, nie dam się ponieść czarnowidztwu. Korzystam aktualnie z Getin Up, łatwych i przejrzystych transakcji internetowych, wygody z płatnościami mobilnymi i te złe echa staram się logicznie neutralizować.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przestań spamować pracowniku GetinBanku. Twoja opinia jest sztuczna :D

      Usuń
  11. Wielka szkoda będzie jeżeli definitywnie problemy napotkają https://www.eliteprivatebanking.pl/#/ Od dłuższego czasu jestem związany z tym bankiem jak i moja żona. Nigdy nie mieliśmy problemów, wręcz przeciwnie. Ja przeniosłem się z innego banku i nie żałuję więc liczę bardzo że wszystko się zbilansuję w najbliższym czasie.

    OdpowiedzUsuń