czwartek, 5 czerwca 2014

Dobra oferta obligacji z branży motoryzacyjnej


W ostatniej chwili dostałem jeszcze jedną bardzo ciekawą ofertę obligacji, którą warto rozważyć wraz z omówionymi w dwóch poprzednich dniach. Mamy zatem z czego wybierać, każda bowiem jest inna i odpowiada różnym preferencjom inwestorów.

Omawiana dziś spółka świadczy usługi wynajmu samochodów zastępczych dla klientów, którzy zostali poszkodowani w kolizjach czy wypadkach. Wynajem trwa na czas likwidacji szkody komunikacyjnej z OC sprawcy. 

Jeżeli chodzi o sam model biznesowy o który opiera się działalność, to polega on na świadczeniu usług przy współpracy z warsztatami partnerskimi choć nie tylko. Spółka posiada bowiem także własną sieć w centralnej i południowo wschodniej Polsce.

Sam Emitent pełni rolę Centrali. Innymi słowy koordynuje i nadzoruje działalność pozostałych rejonów działania a także dokonuje rozliczeń z Towarzystwami Ubezpieczeniowymi, które maja obowiązek zagwarantowania poszkodowanemu samochodu zastępczego.

Jak to wygląda szczegółowo przedstawia poniższy schematSama spółka posiada bogatą flotę ponad 150 aut w 11 klasach ze średnim obłożeniem na poziomie 77-90% miesięcznie. Dzięki emisji obligacji spółka planuje zakup kolejnych nowych 45 samochodów, a w przyszłym roku otwarcie nowych 7 oddziałów, tak by do przyszłego roku objąć swoim zasięgiem całą Polskę.

Wyniki finansowe są bardzo dobre. Za rok ubiegły zyski netto zamknęły się na poziomie 870 tys złotych, zaś kapitały własne na 3,5 miliona. Co zatem z parametrami samej obligacji, które są obecnie w ofercie dla inwestorów?

Oprocentowanie jest bardzo atrakcyjne oparte o trzymiesięczny WIBOR, a więc wypłata odsetek będzie co kwartał. Cała inwestycja trwać będzie przez 2 lata co staje się już normą. Kolejny raz mamy do czynienia z górną i dolną blokadą atrakcyjnego oprocentowania.

Wyniki finansowe oraz stabilność i bezpieczeństwo zapewnione przez głównego inwestora, który posiada aż 49,9% udziałów w spółce powodują, że emisja wcale nie musi być notowana na giełdzie. A jednak będzie notowana, co dla wielu inwestorów będzie dodatkowym atutem.

Warto tutaj nadmienić praktycznie brak konkurencji na rynku w obszarze działalności firmy. Dokładając do tego działalność operacyjną na specyficznym rynku o wysokim potencjale wzrostu mamy bardzo atrakcyjne warunki emisji w porównaniu do stosunkowo niewielkiego ryzyka. 

3 komentarze:

 1. Napisz proszę Polcan jaka jest kwota minimalna na wejście:
  - bardzo przyjazna,
  - akceptowalna... itp.

  Czy jest jakieś zabezpieczenia? W sumie mając taką flotę samochodów emitent mógłby zrobić zabezpieczenie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kwota minimalna do najmniejszych nie należy, ale jest akceptowalna.
   Zabezpieczenia niestety brak.

   Usuń
 2. Do takiego biznesu trzeba mieć naprawdę duży kapitał

  OdpowiedzUsuń