wtorek, 7 lipca 2015

Afera z PCZ czyli spokojnie to tylko amputacja


Na Catalyst robi się nieciekawie. W ostatnim czasie głośno jest o aferze związanej z Polskim Holdingiem Medycznym PCZ. Zamiast zwrócić kasę obligatariuszom, spółka zgłosiła wniosek o upadłość.

Ta upadłość zostanie jednak zapamiętana na długo, ze względu na niebywałe wydarzenia, które poprzedzały złożenie wniosku. Spółka w czerwcu miała wykupić obligacje na kwotę 8 milionów, plus zapłacić odsetki od pozostałych sześciu innych serii. 

Tymczasem okazuje się, że miesiąc wcześniej spółka wykupiła przed terminem obligacje zapadające w 2017 roku na kwotę 10 milionów. Oddała więc kasę, którą mogła, a wręcz powinna przeznaczyć na bieżące zobowiązania.


Co się stało? Według informacji podawanej przez Holding trzy czynniki zadecydowały o problemach nie do przejścia.
 • domaganie się zwrotu 50 milionów kredytu przez jeden z banków
 • niepowodzenie rozmów z inwestorami o pozyskanie owych 50 milionów
 • konieczność wypłaty 9,6 miliona na wykup obligacji czerwcowych i zapłatę odsetek
Korekta za korektą: najpierw IV kwartał 2014 potem I 2015...

W kwietniu założyciel grupy Romuald Ściborski ustąpił ze stanowiska prezesa grupy. W takich przypadkach nietrudno o podejrzenia, że coś musi być nie tak w samej spółce. Potwierdza to korekta raportu za IV kwartał ubiegłego roku, o której można przeczytać np. tutaj.

Korekta wynikła z zastrzeżeń biegłego rewidenta co do sposobu prezentacji danych w sprawozdaniu i przesunięć zapisów między kontami. Raport z 13 lutego skorygowano dopiero 29 maja, podając m.in. zmniejszenie zysku netto o 11,1%. W dwa dni późnij skorygowano raport za I kwartał 2015, co świadczy o pewnym bałaganie w raportach.

Co ciekawe nowy prezes Stanisław Pachołek wydał oświadczenie, z którego wynika że... nic się nie stało. Taką informację podało Polskie Radio Wrocław oraz Gazeta Wrocławska.

To tylko jedna ze spółek? Źródło: prw.pl

Jak czytamy spółki PHM PCZ funkcjonują dalej, to tylko jedna ze spółek upada, konkretnie PCZ S.A. reszta działa. Spokojnie to tylko amputacja jednej ze spółek, zdaje się mówić prezes, to problem inwestorów, a nie pacjentów.

No to pojechał ostro. Ileż to razy jako inwestor słyszałem zapewnienia od przedstawicieli firm: Proszę Pana to jest Holding, tutaj grupa kapitałowa odpowiada za zobowiązania każdej ze spółek. Innymi słowy jak jakaś spółka będzie mieć kłopoty, to cała grupa się złoży i pomoże powstać z kłopotów tej co ma zawirowania.

Przypadek PCZ jawnie przeczy tym zapewnieniom. Nowy prezes spółki jawnie mówi ta spółka jest do odrzutu, to wrzód który trzeba wyciąć. W końcu to jest Holding Medyczny, to amputuje chory narząd. Inwestor najwyraźniej się nie liczy.

Nic się nie stało? Odcinamy i jedziemy dalej? Wygląda na to że inwestorzy patrzą na to inaczej. Tym bardziej, że dziwnym trafem obligatariusze A.D. 2017 wyszli cało, a czerwcowi po prostu zostali na lodzie...

Ciąg dalszy: Krzyk Uczciwego Mściciela czyli PCZ w likwidacji a zarząd planuje wypłatę dywidendy

12 komentarzy:

 1. Dobrym pomysłem byłoby stworzyć ogólnopolską listę menadżerów, ludzi z zarządu, którzy doprowadzili do upadku swoich spółek. Taka czarna lista.

  OdpowiedzUsuń
 2. @Anonimowy

  Musiałbyś przygotować bardzo długą listę bo widać, że upadłość zaczyna być "modna". Coś idzie nie tak jak trzeba to zwijasz interes a obligatoriusze......ehh co tam obligatoriusze.

  OdpowiedzUsuń
 3. "Grupa kapitałowa odpowiada za zobowiązania każdej ze spółek."
  No właśnie jak to z tym jest.Pani też do mnie dzwoniła i zapewniała że cała grupa swym majątkiem odpowiada za obligacje.
  A tutaj mówi się odetniemy dłoń bo reszta jest zdrowa.
  A za co było kupowanie córek spółki np( hurtownia farmaceutyczna). Prokuratora należy tam wysłać za te matactwa i transfer do spółek zależnych majątku a kilka dni później ogłosić
  upadłość.

  OdpowiedzUsuń
 4. Polcan mam pytanie, czy na blogach pisałeś coś o kontach/kartach walutowych?
  W najnowszym Komputer Świecie jest art. o zakupach na stronach Chińskich i są tam naprawdę o wiele tańsze produkty. Znalazłem kilka blogów na których ludzie opisują co i jak z takimi zakupami kiedy płaci się cło i vat a kiedy nie. Ale właśnie żeby było taniej trzeba mieć konto walutowe, aby nie tracić na przeliczeniu kursu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeszcze nie, to raczej przyszły temat, chociaż raczej poza strefą mojego zainteresowania.

   Usuń
  2. Interesowałem się tym jakiś czas temu. Najlepiej moim zdaniem wypada kantor Alior Banku (https://kantor.aliorbank.pl/). Możesz w nim za darmo posiadać konta w wielu walutach, a nawet wyrobić karty debetowe w USD, EUR, GPB. Karta jest darmowa, jeśli zapłaci się nią raz w ciągu pierwszych 6 miesięcy od wyrobienia. Ograniczenie jest tylko w przelewach, mianowicie są one darmowe tylko dla pieniędzy wymienionych w kantorze. Oznacza to, że jak wpłacisz do kantoru Aliora 100 zł i wymienisz na waluty obce, to będziesz mógł za darmo te waluty przelewać dalej. Jeśli natomiast wpłacisz walutę obcą, to nie będziesz mógł jej przelać za darmo.

   Usuń
 5. Ściborski to kuta na 4 łapy ,chciwa szuja.Od dawna wiadomo jakie lody kręcą i nikt z tym nic nie robi!!!!!!Może CBŚ by się im w końcu przyjrzało????Otworzy sobie łysy nową spółkę ,nie obciążoną długami i będzie kręcił lody dalej!Przecież nie figuruje w żadnej a upadłych spółek jako prezes.Ma Pachołka !!!

  OdpowiedzUsuń
 6. Bez komentarza takie wały tylko w Polsce! Ściborski sobie wypoczywa za granicą i ma w głębokim poważaniu wszystko i wszystkich. Ustawiony do końca życia. Długi PCZ to niewyobrażalne sumy ale prezesikowi to rybka. Nietykalny oszust.

  OdpowiedzUsuń
 7. Afera 9CZ cd. Tak samo będzie z BRO INVEST I TK 7NVEST

  http://www.gazetawroclawska.pl/wiadomosci/a/szefowie-polskiego-centrum-zdrowia-aresztowani-wsrod-nich-jeden-z-najbogatszych-polakow,11553434/

  OdpowiedzUsuń
 8. http://www.gazetawroclawska.pl/wiadomosci/a/szefowie-polskiego-centrum-zdrowia-aresztowani-wsrod-nich-jeden-z-najbogatszych-polakow,11553434/

  OdpowiedzUsuń
 9. Lysy tak zapracowany w tworzeniu dobrobytu dla pacjentow teraz moze 'dluzej' odpocznie... :-)

  OdpowiedzUsuń
 10. Zaraz wpłaci kaucję 1mln i wyjdzie. Ot po prostu prowizja, może 0.5% przekręconych kwot, 2% po odjęciu kosztów operacyjnych, uwzględniona w biznesplanie przekrętu... Się żyje, się nie umiera, life is brutal

  OdpowiedzUsuń